چه دستگاه تصفیه آبی بخریم

 

مزایا و معایب مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی

کامل ترین دستگاه تصفیه آب خانگی کدام است

مدل های مختلف دستگاه تصفیه آب خانگی

بهترین مدل دستگاه تصفیه آب خانگی از نگاه روش تصفیه آب


مزایا و معایب مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی
 

در این مقاله می خواهیم تنها مدل های مختلف دستگاه تصفیه آب را از نظر روش تصفیه و نیز محل نصب و اینکه هریک چه مزایا و معایبی دارند ، مورد بررسی قرار دهیم و در انتها با توجه به شناخت کلی که نسبت به مدل ها و شیوه های تصفیه هریک از این دستگاه ها بدست آورده ایم بتوانیم بهترین دستگاه تصفیه آب که دارای کامل ترین سیکل تصفیه در بین مدل های دیگر می باشد را بشناسیم .

اینکه بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی از منظر شیوه و محل قرار گیری ، فارغ از شرکت سازنده و کشور تولید کننده کدام دستگاه می باشد و چرا؟

انتخاب مدل دستگاه تصفیه آب می تواند کمک زیادی در نحوه انتخاب و خرید برند تصفیه آب شما داشته باشد اصولا تا زمانی که ندانیم کدام مدل از دستگاه های تصفیه آب خانگی مورد نیاز ما می باشد نمی توانیم میان مدل های مختلف دستگاه تصفیه آب خانگی و برندهای بسیار بیشتر آن انتخاب درست و خوبی داشته باشیم .

امیدواریم این مطلب بتواند شما را در امر خرید دستگاه تصفیه آب با توجه به شرایط نیازتان راهنمایی کند .


مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی


مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی که تا امروز ارائه شده متنوع می باشد و شاید در آینده نیز مدل های دیگری ساخته و ارائه شود البته در اینجا به مدل های مرسوم تر که به راحتی قابل دسترس هستند اشاره می کنیم و از مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی که به شیوه های دیگر آب را تصفیه می نمایند صرف نظر می کنیم .

همان طور که از نام مقاله مشخص است هدف ما تحلیل مدل های مختلف دستگاه تصفیه آب و شیوه های تصفیه آب هریک می باشد و نه برندهای دستگاه تصفیه آب .

در ابتدا باید مدل های مختلف دستگاه تصفیه آب مرسوم و در دسترس را از نظر شرایط مصرف ، مزایا و معایب مورد بررسی قرار دهیم .

 

 

1-  دستگاه تصفیه آب پارچی ( پارچ تصفیه آب )


مزایا و معایب مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب پارچی یک دستگاه تصفیه آب ارزان قیمت بوده که در ابعاد مختلف 3،5،9 لیتری در بازار موجود می باشد. زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب پارچی تقریبا بعد تولید 350 لیتر آب تصفیه شده و یا هر 4 ماه یکبار می باشد.
نکاتی برای استفاده از پارچ تصفیه آب
دستگاه تصفیه آب پارچی فقط مناسب برای تصفیه آب های لوله کشی می باشد از این رو جهت استفاده از آب های زیر زمینی، آب چاه و یا رودخانه از آن استفاده ننمایید.

اگر بیش از 5 روز قصد دارید که از پارچ تصفیه آب استفاده نکنید حتما فیلتر را از پارچ خارج کرده و آن را بشویید و درون پلاستیک نگهداری کنید.

- اگر به تازگی پارچ تصفیه آب خریداری کرده اید بهتر دوبار پارچ را از آب پر و خالی کنید.
- از ریختن آب جوش به درون این پارچ جدا خودداری کنید.
- دستگاه تصفیه آب پارچی توانایی حذف بخشی از میکروب ها و باکتری های موجود در آب را دارد.
- پارچ تصفیه آب دارای دو قسمت است که ابتدا آب در قسمت بالایی پارچ قرار دارد و پس از اینکه آب تصفیه شد وارد قسمت پایینی می شود.عمل تصفیه آب توسط این پارچ تقریبا 12 ساعت به طول می انجامد.
- اما باید این نکته را نیز اضافه نماییم که پارچ تصفیه آب توانایی حذف مواد شیمایی از آب را نداشته که می توان آن را تصفیه آب ناقص خواند .


معایب دستگاه تصفیه آب پارچی یا پارچ تصفیه آب
- دستگاه تصفیه آب پارچی توانایی حذف نیترات، نیتریت، آرسنیک و... از آب را ندارد.
- مدت زمانی ماندن آب داخل پارچ تصفیه آب بسیار طولانی می باشد.
- میزان آب تصفیه شده تولیدی در این پارچ اندک می باشد.
- موارد کاربرد آن نسبت به سایر دستگاه های تصفیه آب محدود می باشد.


مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب پارچی
- سبک و قابل حمل بودن پارچ تصفیه آب
- هزینه پایین آن نسبت به سایر دستگاه تصفیه آب ها
- از مبتلا شدن به بیماری وبا و حصبه جلوگیری می کند.
- آب پس از تصفیه زلال بوده در نتیجه یخ شفاف تولید می کند
- دارای فیلتر اکتیو کربن بوده از رو بو و طعم نامطبوع را از آب حذف می کند.

 

 

2- دستگاه تصفیه آب پورتابل مسافرتی


مزایا و معایب مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب پورتال یکی دیگر از مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد که در واقع یک دستگاه تصفیه آب کوچک و قابل حمل بوده و مواقعی که در خارج از منزل و مکان هایی که دسترسی به آب تصفیه شده نداریم می توان از آب موجود در طبیعت استفاده کرد.
از آنجایی که آب های موجود در طبیعت دارای انواع مختلفی آلودگی بوده و باعث به خطر افتادن سلامتی می شود از این رو باید قبل از نوشیدن آب را تصفیه کرد.
بنابراین با خریداری یک دستگاه تصفیه آب پرتابل می توان به آب تصفیه شده دسترسی داشت.
دستگاه تصفیه آب پرتال توانایی حذف بیشتر باکتری ها، میکروب ها را دارد.


مزایای استفاده از قمقه های تصفیه آب یا دستگاه تصفیه آب مسافرتی

- ابعاد بسیار کوچک و نیز وزن پایین آن که حمل آن را بسیار آسان می کند.
- تصفیه حجم قابل قبولی از آب که برای برندهای مختلف متفاوت می باشد
- قیمت مناسب نسبت به میزان تولید آب تصفیه شده با توجه به قیمت آب معدنی ها


معایب تصفیه آب های مسافرتی پرتابل

- موارد مصرف اندک به صورتی که مناسب جهت استفاده شخصی تنها برای آشامیدن و رفع تشنگی می باشد و برای دیگر مصارف خانواده مناسب نیست
- عدم توانایی حذف کامل آلایندگی های آب
- هزینه بالاتر آن نسبت به سایر دستگاه تصفیه آب ها با توجه به میزان تولید آب تصفیه شده
- یک بار مصرف بودن بیشتر مدل ها

 


3- دستگاه تصفیه آب تک مرحله ای سرشیری


مزایا و معایب مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی

این دستگاه تصفیه آب که بر روی شیر آشپزخانه نصب می شود و به عنوان دستگاه تصفیه آب سرشیری در بازار شناخته می شود، دستگاهی کوچک، ساده می باشد.

نصب و راه اندازی دستگاه تصفیه آب سرشیری بسیار ساده می باشد و به راحتی می توان آن را جابه جا نمود.

دستگاه تصفیه آب سرشیر در مدل های مختلف می باشد که برخی بر روی شیر آب سوار شده و بعد از عبور آب از این فیلتر آب تصفیه می شود اما برخی دیگر توسط یک تبدیل و شلنگ آب به داخل فیلتر دستگاه تصفیه آب منتقل می شود و دارای شیر مجزا از شیر آب بوده و در کنار سینک ظرف شویی قرار می گیرد که در این حالت این تصفیه آب ها قابلیت اضافه شدن چند فیلتر دیگر را نیز دارند که می توان گفت مشابه دستگاه تصفیه آب سه مرحله ای زیر سینکی می باشد با این تفاوت که در قسمت خروجی شیر آب متصل می گردد .

عمر مفید این فیلتر ها بین 4 ماه تا 6 ماه می باشد که بستگی به میزان مصرف روزانه خانواده ها دارد که در برخی مدل ها قابلیت تعویض فیلتر ها وجود دارد و در برخی دیگر یکبار مصرف می باشد .


مزایای دستگاه تصفیه آب سرشیری

- هزینه پایین آن نسبت به دستگاه های دیگر
- نحوه نصب آسان
- توانایی حذف گل و لایی و کلر از آب آشامیدنی


معایب دستگاه تصفیه آب سرشیری

- عدم توانایی حذف مواد شیمیایی و تمامی آلاینده های آب
- کامل نبودن سیکل تصفیه آب و استفاده از تنها یک فیلتر جهت تصفیه
- استفاده تنها از فیلتر کربن و حذف برخی از میکروب ها و باکتری ها
- اشغال فضای کناری سینک در برخی مدل ها
- قابل استفاده نبودن برای تمامی شیر های آب

 

4- دستگاه تصفیه آب کیسی

دستگاه تصفیه آب رومیزی


مزایا و معایب مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی

از دیگر مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی ، دستگاه تصفیه آب کیسی یا رومیزی است که در مدل های بسیار متنوع ساخته می شود که هریک دارای قابلیت ها و ضعف هایی می باشد البته دستگاه تصفیه آب کیسی که به روش Ro آب را تصفیه نماید نیز وجود دارد .

همان طور که می دانید کامل ترین و در عین حال مطمعن ترین شیوه برای تصفیه آب روش اسمز معکوس یا Ro می باشد که می توانید مقالات مربوط به تصفیه آب به روش اسمز معکوس را مطالعه بفرمایید .

در مدل های کیسی نیز برخی از شیوه فیلتراسیون و برخی دیگر بر اساس روش Ro آب را تصفیه می نمایند که مسلما روش Ro بر روش فیلتراسیون به دلیل اینکه روش فیلتراسیون توانایی حذف کامل آلاینده های آب را ندارد برتری دارد .

مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی کیسی مانند مدل هایی که از روش فیلتراسیون استفاده می شود و فاقد پمپ و فیلتر ممبران می باشند توصیه نمی شود که بسیار در بازار نیز موجود است و نیز در مدل هایی که از روشRo  یا همان اسمز معکوس جهت تصفیه آب استفاده می کنند تنها مدل شش مرحله ای به دلیل جامع بودن سیکل تصفیه آب توصیه می گردد .

حتی مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی کیسی که گفته می شود مراحل تصفیه آب آن ها همان شش مرحله بوده و تنها برای کم کردن حجم دستگاه بعضی مراحل با یکدیگر ادغام شده است مناسب نمی باشد به این دلیل که تامین چنین فیلتر هایی و تامین آن برای دستگاهتان به این سادگی ها نخواهد بود و مجبور به خرید فیلتر ها در صورت موجود بودن تنها از همان فروشگاه می باشید .

البته دستگاه تصفیه آب کیسی اسمز معکوس Ro نسبت به سایر دستگاه های تصفیه آبی که در بالا اشاره کردیم برتری دارد البته با توجه به مشخصات و نکاتی که بیان کردیم .


مزایای استفاده از دستگاه تصفیه آب کیسی ( رومیزی )

- داشتن مدل هایی که دارای سیکل کامل تصفیه آب یعنی اسمز معکوس باشند .
- حذف کامل مواد و آلاینده های موجود در آب اعم از گل و لایی ، زنگ زدگی لوله ها ، کلر ، مواد شیمیایی مانند نیترات ، آرسنیک و ... از آب می باشد .
- شکیل بودن دستگاه نصبت به سایر دستگاه تصفیه آب خانگی ها
- ابعاد کم تر این دستگاه تصفیه آب نسبت به دستگاه تصفیه آب زیر سینکی


معایب استفاده از دستگاه تصفیه آب کیسی ( رومیزی )

- قیمت بالاتر دستگاه نسبت به مدل های دیگر از جمله مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی زیرسینکی
- عدم توانایی افزوده شدن فیلتر های دیگر به دستگاه مانند فیلتر قلیایی و فیلتر UV به دستگاه به دلیل محدود بودن فضای دستگاه
- حجم کم مخزن دستگاه تصفیه آب رومیزی نسبت به دستگاه تصفیه آب زیر سینکی
- استفاده از فیلتر های in-line برای تصفیه آب و هزینه بالاتر این فیلتر ها نسبت به فیلتر هایی معمولی زیر سینکی ( مراحل پیش تصفیه یعنی مراحل 1 و 2 و 3 )

 

 

5- دستگاه تصفیه آب زیر سینکی


مزایا و معایب مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی

دستگاه تصفیه آب خانگی زیر سینکی یکی از متداول ترین و مرسوم ترین مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی می باشد که نسبت به سایر مدل ها از استقبال بیشتری برخوردار است.

دستگاه تصفیه آب زیر سینکی همانطور که از نامش پیداست در قسمت زیر سینک قرار گرفته و دارای مدل های مختلفی در نحوه تصفیه آب می باشد .

تصفیه آب های زیر سینکی به طور کل به دو دسته تصفیه آب به روش اسمز معکوس و تصفیه آب به روش فیلتراسیون تقسیم می شود .
در مورد روش فیلتراسیون باید این نکات را بیان کنیم که این روش تصفیه توانایی حذف تمامی آلایندگی های آب را نداشته و تنها بخشی از آن ها را مانند شن و ماسه ، گل و لای ، زنگ زدگی های لوله ، کلر و ... را حذف می نماید و مانند سایر مدل های دیگر مانند مدل های دستگاه تصفیه آب سرشیری ، تصفیه آب کیسی فیلتراسیون می باشد .

اصولا اگر دستگاه تصفیه آب دارای هر تعداد فیلتر باشد ولی فاقد فیلتر ممبران و نیز پمپ باشد دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نبوده بلکه تصفیه آب فیلتراسیون است .

از دستگاه تصفیه آب به روش فیلتراسیون معمولا برای پیش تصفیه استفاده می شود به این نحو که ذرات با قطر بزرگتر توسط این فیلتر ها حذف شده و آب خروجی تصفیه شده در این دستگاه ها مناسب برای تصفیه شدن به روش اسمز معکوس می باشد . در نتیجه صرفا شش فیلتره بودن دستگاه نشان اسمز معکوس بودن تصفیه آب و مناسب بودن آن نیست .

وجود پمپ و فیلتر ممبران هردو برای اینکه دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس باشد لازم و ضروری است و در صورت نبود هریک ، دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نمی باشد .

بنابراین همانطور که قبلا هم در قسمت تصفیه آب کیسی اشاره کردیم شیوه اسمز معکوس به دلیل توانایی حذف کامل آلاینده های آب نسبت به سایر روش ها از جمله روش فیلتراسیون برتری دارد .

در نتیجه میان مدل های مختلف دستگاه تصفیه آب خانگی زیر سینکی به روش اسمز معکوس Ro با دستگاه تصفیه آب زیر سینکی به روش فیلتراسیون ، دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس مناسب تر می باشد .

حال سوال نهایی این است میان دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس پنج مرحله ای با دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس شش مرحله ای کدام مناسب تر می باشد ؟

در روش اسمز معکوس فیلتر ممبران بیشتر آلاینده های آب چه فیزیکی و چه شیمیایی را به طور کامل حذف می نماید در نتیجه بخشی از املاح مفید موجود در آب نیز توسط این فیلتر خواه ناخواه حذف می شود بنابراین آب بیش از حد مجاز تصفیه شده و تقریبا آب مقطر می شود و طعم آب به تلخی میزند که در دراز مدت باعث ایجاد ناراحتی در افراد می شود .

برای جلوگیری از تلخ شدن طعم آب و نیز برگرداندن املاح مفیدی که از آب حذف شده است از یک فیلتر به نام فیلتر مینرال یا مواد معدنی استفاده می شود که با عبور آب از این فیلتر مواد معدنی مورد نیاز بدن به آب افزوده خواهد شد و TDS آب در محدوده مجاز یعنی 30ppm تا 90ppm قرار می گیرد که تلخی آب از بین رفته و آب برای مصرف شرب مناسب می باشد . 

در نتیجه باید بگوییم میان مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی شش مرحله ای به روش اسمز معکوس و پنج مرحله به روش اسمز معکوس ، دستگاه شش مرحله ای مناسب تر می باشد .


مزایایی دستگاه تصفیه آب زیر سینکی شش مرحله ای به روش اسمز معکوس

- دارای کامل ترین مراحل تصفیه آب نسبت به سایر مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی
- قابلیت اضافه شدن فیلتر های دیگر مانند فیلتر ماورای بنفش UV و فیلتر قلیایی به دستگاه در صورت نیاز
- حجم بالای تولید آب تصفیه شده نسبت به سایر دستگاه تصفیه آب ها که می توان از آب تصفیه شده برای دیگر مصارف خوراکی مانند پخت و پز ، شستشوی میوهجات و سبزیجات و ... استفاده نمود .
- در دسترس بودن قطعات و لوازم جانبی آن نسبت به دیگر مدل ها در صورت مستهلک شدن بعضی از قطعات و یا خرابی آن ها و همچنین استفاده از قطعات و فیلتر های سایر برندها به دلیل مشابه بودن.
- قیمت دستگاه تصفیه آب خانگی شش مرحله ای اسمز معکوس نسبت به مدل های کیسی پایین تر می باشد .
- هزینه پایین تر فیلتر های این مدل دستگاه با مدل کیسی
- قابلیت نصب آن به یخچال و نیز جهت مصرف برای آکواریوم با توجه به حجم بالای تولید آب تصفیه شده در صورت نیاز و نیز گرفتن خروجی های بیشتر از دستگاه 
و ...

این نکته را نیز باید در مورد دستگاه تصفیه آب شش مرحله ای اسمز معکوس بیان داشت که قابلیت جابجایی را در صورت تعویض محل سکونت دارد.


معایب دستگاه تصفیه آب شش مرحله ای اسمز معکوس زیر سینکی

- نیاز فضای بیشتر نسبت به سایر مدل ها
- تخصصی تر بودن نصب آن با توجه به مدل های دیگر


برتری های دستگاه تصفیه آب شش مرحله ای زیر سنیکی با دستگاه تصفیه آب شش مرحله ای کیسی


همان طور که بیان کردیم دستگاه تصفیه آب کیسی شکیل تر از دستگاه تصفیه آب زیر سینکی می باشد به این دلیل که مدل کیسی در محلی که قابل مشاهده توسط دیگران مانند میهمانان است قرار می گیرد اما در مدل زیر سینکی به دلیل محل نصب نیازی به شکیل بودن ندارد و همین باعث گرانتر بودن مدل کیسی نسبت به مدل زیر سینکی شده است .

اما تفاوت مهم این دو مدل دستگاه تصفیه آب باهم مانند تفاوت کامپیوتر های شخصی با لپ تاپ ها می باشد .
در کامپیوتر های شخصی قابلیت ارتقا و تعویض  تمام قطعات و یا افزودن قطعه ای وجود دارد در صورتی که در لپ تاپ ها این امکان بسیار محدود می باشد .

همینطور در دستگاه های تصفیه آب زیر سینکی قابلیت ارتقا و تعویض به دلیل باز بودن دست مصرف کننده وجود دارد اما در مدل های کیسی چنین امکانی نیست به طور مثال در صورت نیاز به تعویض شیر یا مخزن دستگاه تصفیه آب شما می توانید قطعات آن را به وفور در بازار بیابید و در صورت نبودن برند مورد نظر خود می توانید از مدل های مشابه استفاده کنید در صورتی که چنین امکانی برای تصفیه آب های کیسی به دلیل خاص بود شیر و نیز حجم مخزن هریک از برنده به این سادگی ها امکان پذیر نمی باشد .


نتیجه گیری

با توجه به مدل های مختلف دستگاه تصفیه آب بهترین دستگاه تصفیه آب که داری کامل ترین سیکل تصفیه آب باشد و نسبت به هزینه ای که پرداخت می نماییم مقرون به صرفه باشد مدل دستگاه تصفیه آب شش مرحله ای اسمز معکوس زیر سینکی می باشد البته دستگاه تصفیه آب شش مرحله ای اسمز معکوس کیسی نیز تفاوتی با دستگاه های شش مرحله ای اسمز معکوس زیر سینکی با توجه به مزایا و معایبشان ندارد .

در انتها امیدواریم توانسته باشیم در انتخاب مدل مناسب دستگاه تصفیه آب به شما خوانندگان عزیز کمکی هرچند کوچک کرده باشیم .


برای مشاوره ، انتخاب و نیز خرید دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب می توانید
با شماره های 77654870 – 77654805 و یا با شماره همراه 09126121230 تماس حاصل نمایید

همواره پاسخگوی شما عزیزان هستیم

 

 
پرسش هاي احتمالي در مورد دستگاه تصفيه اب خانگي و ديگر دستگاه هاي تصفيه آب

.

جهت مشاوره و یا سفارش خرید 
با شماره تلفن های
09126121230 - 77654870 - 77654805 (021)
 
تماس حاصل فرمایید.