حذف آرسنیک از آب آشامیدنی

روش های حذف آرسنیک از آب

شیوه های حذف آرسنیک از آب شرب

راه های حذف آرسنیک از آب آشامیدنی


در مقاله مربوط به شناخت آرسنیک با این ماده سمی و خطرناک آشنا شدید در اینجا قصد داریم شیوه هایی را که برای حذف آرسنیک از آب آشامیدنی مورد استفاده قرار می گیرد را نام برده و هریک را به صورت مختصر شرح دهیم.

برای حذف آرسنیک از آب آشامیدنی شیوه ها و راه های مختلفی وجود دارد که بسته به شیوه ای که برای حذف آن بکار می بریم آب شرب سالم تر و بهداشتی تری خواهیم داشت بعضی از این راه ها تنها قادر به حذف بخشی از آرسنیک موجود در آب می باشند و برخی دیگر با اینکه قادر به حذف کامل آرسنیک از آب را دارند اما از نظر هزینه مقرون به صرفه نیستند که در ادامه هریک از این شیوه ها را بررسی خواهیم نمود.


شیوه ته نشینی جهت حذف آرسنیک


جهت حذف آرسنیک از آب می توان از شیوه ته نشینی استفاده نمود البته از این شیوه در تصفیه خانه ها جهت تصفیه آب استفاده می شود. با این شیوه مقداری از آرسنیک موجود در آب حذف می شود و به دلیل ساده و کم هزینه بودن مورد توجه است اما بخاطر اینکه با ته نشینی میزان کمی از آرسنیک موجود در آب حذف می شود شیوه قابل اطمینانی نخواهد بود.


حذف آرسنیک با فیلتر شنی


جهت حذف آرسنیک موجود در آب می توان از فیلتر های شنی یا همان Sand filter استفاده نمود. با بکار گیری این فیلتر برای حذف آرسنیک می توان میزان قابل توجهی از این ماده را از آب جدا نمود اما این شیوه نیز مانند شیوه ته نشینی توانایی حذف کامل آرسنیک موجود در آب را ندارد. از فیلتر شنی بیشتر در تصفیه خانه ها و مکان هایی که قصد تصفیه حجم بالایی از آب را دارند استفاده می شود.


حذف آرسنیک موجود در آب با شیوه جذب سطحی


این شیوه یک فرایند فیزیکی و شیمیایی می باشد که آب از مسیرهایی که حاوی اکسید آلومنیوم است عبور کرده و آرسنیک از آب حذف می شود. در شیوه جذب سطحی باید فیلتر های آلومینا که در مسیر قرار دارند بعد از مدتی با محلول های اسیدی و بازی شسته شوند.

این شیوه هزینه بالایی دارد و بیشتر در صنعت از آن استفاده می شود.


حذف آرسنیک با روش تبادل یونی


در این شیوه برای حذف آرسنیک بعد از عبور آب از این سیستم آرسنیک حذف شده و کلر جایگزین آن می شود. در روش تبادل یونی بهتر است قبل از حذف آرسنیک و یا دیگر مواد آلی مانند فلوراید ، نیترات و ... آب را از چند پیش تصفیه عبور داده و در نهایت از شیوه تبادل یونی جهت حذف آن اقدام شود.


حذف آرسنیک با دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس


شیوه هایی که تا اینجا بیان کردیم بیشتر برای تصفیه آب ها در حجم بالا مورد استفاده قرار می گیرد و در حجم های کوچک مانند منازل بهره گرفتن از شیوه های فوق علاوه بر دشوار بودن از هزینه بالایی بر خوردار می باشند بنابراین این شیوه ها عملا برای مصارف خانگی غیر قابل استفاده هستند بهترین و مطمئن ترین راه جهت حذف آرسنیک از آب و همچنین دیگر مواد مضر استفاده نمودن از دستگاه تصفیه آب می باشد که به روش اسمز معکوس اقدام به تصفیه آب می نماید.استفاده از این وسیله به دلیل تصفیه نمودن آب از هرگونه آلودگی و نصب این دستگاه در نقطه مصرف احتمال آلوده بودن آب را به حداقل می رساند همچنین هزینه یک دستگاه تصفیه آب نسبت به کارایی که دارد با سایر روش ها بسیار اندک به طوری که قابل مقایسه نخواهد بود.

در دستگاه تصفیه آب با عبور آب از فیلتر ممبران علاوه بر حذف دیگر آلودگی های شیمیایی مضر ، آرسنیک موجود در آن نیز به طور کامل حذف می شود.

 
.

جهت مشاوره و یا سفارش خرید 
با شماره تلفن های
09126121230 - 77654870 - 77654805 (021)
 
تماس حاصل فرمایید.