بازرسی تجهیزات ابزار دقیق

 

Instrumentation Inspection Services

Inspection Services of instrumentation
به علت رشد و توسعه تجارت جهانی در دهه‌های اخیر، هیچ کشوری نمی‌تواند خود را بی‌نیاز از مبادله کالا بداند. این گسترش تجارت جهانی دنیا را به ایده دهکده جهانی بسیار نزدیک کرده است و رقابت را بیشتر و البته بازار داد و ستد خارجی را نیز پیچیده‌تر کرده است. لذا مبادله کالا دیگر مانند بازارهای سنتی فقط شامل خریدار و فروشنده نیست، بلکه افراد و شرکت‌های دیگری از قبیل شرکت های بازرسی کالا نیز در امر صادرات و واردات کالا دخیل بوده و خدمات بسیاری را عرضه می کنند.

در بند ۲ شرایط عمومی استاندارد در بازرسی‌های بین‌المللی مصوب IFIA، بازرسی چنین تعریف شده است: بازرسی عبارت است از انجام بازبینی، بررسی، آزمایش، نمونه‌برداری، اندازه‌گیری و عملیات مشابه و صدور گزارش‌ها و گواهینامه‌های مربوط به این عملیات و همچنین ارائه خدمات مشاوره‌ای در رابطه با این موضوعات می‌باشد.

شرکت های بازرسی کالا بصورت مستقل فعالیت می کنند. شرکت بازرسی برای جلوگیری از هرگونه اختلاف بین خریدار و فروشنده بر کالای مبادله شده در یکی از مراحل ساخت و تولید، پیش از حمل، در مبدا و یا مقصد بنابر درخواست شرکت خریدار نظارت و بازرسی می کند. این بازرسی شامل انواع کالای وارداتی و صادراتی می شود .  هر کشوری لیستی از استانداردهای اجباری برای کالاهای وارداتی دارد. چنانچه کد شناسایی (HS Code)  کالای مذکور در آن لیست باشد بایستی استاندارد مربوطه در کشور مقصد نیز رعایت شود. به علاوه آزمایشگاه هایی داخل کشور هستند که مورد تایید سازمان استاندارد بوده و وظیفه شان نمونه گیری و آزمایش کالاها است. نتایج این آزمایشگاه ها مورد استناد شرکت های بازرسی کالا قرار می گیرد. در پایان همه این بازرسی ها، گواهی بازرسی کالا توسط شرکت های بازرسی صادر شده و به این صورت امکان ترخیص کالا از گمرک فراهم می گردد.

بازرسی کالا چیست؟

در تجارت جهانی یکی از عمده نگرانی های خریدار، انجام تعهدات فروشنده بر طبق قراداد است تا محصول را با همان کیفیت و کمیتی که در قرارداد ذکر شده ارسال نماید. برای جلوگیری از هر گونه مشکل و مغایرتی، شرکت های مستقلی تحت عنوان شرکت بازرسی کالا (commodity inspection company) حضور دارند تا محصول را از هر لحاظ بررسی نمایند. به طور کلی به تمام عملیات بازرسی، نمونه‌برداری، آزمایش، اندازه‌گیری و دیگر فرآیندهایی که توسط شرکت بازرسی کننده به منظور تعیین کمیت و کیفیت محصولات، خدمات یا تأسیسات انجام می‌شود بازرسی کالا گفته می شود. بعد از بازرسی، نتایج حاصل را با مشخصات مندرج در قرارداد خرید تطبیق می دهند و بعد از تایید، گواهی بازرسی کالا صادر می شود.

شرکت فنی مهندسی آمیتیس با در اختیار داشتن کارشناسان با تجربه کافی امکان ارائه خدمات بازرسی تجهیزات ابزاردقیق در داخل و خارج از کشور به صورت کاملا تخصصی  برای کارفرمایان محترم را فراهم نموده است .