نیتریت و نیترات

مضرات نیترات و نیتریت

بیماری های ناشی از مصرف نیترات


مضرات نیترات و نیتریت

در این مقاله قصد داریم به سوالات زیر به صورت کوتاه پاسخ دهیم
 

  نیتریت و نیترات چیست؟

  علت وجود نیترات در آب آشامیدنی چیست؟

  آیا وجود نیترات برای سلامتی انسان مضر است؟

  روش های حذف نیتریت و نیترات از آب آشامیدنی کدامند؟

  مطمعن ترین راه حذف نیتریت و نیترات از آب آشامیدنی چیست؟


نیتریت و نیترات چیست


نیترات با فرمول شیمیایی NO3 ماده ای بی رنگ، بی بو و بدون طعم بوده و جز از راه آزمایش به صورت دیگر قابل تشخیص نمی باشد. در صنعت کشاورزی از نیترات پتاسیم و نیترات سدیم به عنوان کود کشاورزی استفاده می شود.

نیترات ها به صورت طبیعی در آب های آشامیدنی و آب های زیر زمینی (آب چاه) وجود دارد. از عوامل دیگر افزایش مقدار نیترات در آب آشامیدنی استفاده بیش از حد این ماده در کشاورزی، پسماند های صنعتی حاوی نیترات و نیز سوخت های فسیلی می توان اشاره نمود که باعث آلوده تر شدن بیشتر آب های سطحی و زیر زمینی می شود.

 

زیان های نیترات بر سلامتی انسان


مضرات نیترات و نیتریت

مضراتی که نیترات برای سلامتی بدن دارد بسیار بوده و در اینجا به برخی از آنها اشاره می نماییم. نیترات و نیتریت باعث اکسید شیدن آهن در گلوبول های بدن انسان می شود و در نهایت این گلوبول ها نمی توانند اکسیژن را با خود حمل کنند و این کمبود و فقدان اکسیژن باعث مرگ سلول ها می شود.

انجمن بهداشت عمومی امریکا، حد مجاز نیترات موجود درآب آشامیدنی را بر حسب نیتروژن ۱۰ میلی گرم در لیتر توصیه می کند. البته این حد استاندارد برای کودکان و زنان باردار و مادران شیرده می باشد ولی به بقیه افراد نیز توصیه می گردد از آب دارای نیترات بالاتر از این حد استفاده نکنند.

استفاده دراز مدت آب های شامل نیترات اثرات سوئی بر سلامتی انسان ها دارد و خطر بروز سرطان را افزایش می دهد.

 

روش های حذف و یا کاهش نیترات از آب آشامیدنیمضرات نیترات و نیتریت


روش هایی که برای تصفیه آب و جداسازی و حذف نیترات از آب می توان بکار برد استفاده از روش های تقطیر، اسمز معکوس، تبادل یونی و اختلاط می باشد.

لازم به ذکر است که جوشاندن آب و استفاده از فیلترهای پلی پروپیلن (PP) و کربن فعال (Active Carbon) برای حذف نیترات از آب موثر نمی باشد و باید در نظر گرفت با جوشاندن آب علاوه بر اینکه باعث حذف نیترات نمی شویم بلکه این کار غلظت نیترات موجود در آب را نیز افزایش می دهد.حذف نیترات و نیتریت موجود در آب به روش تقطیر


مضرات نیترات و نیتریت


در این روش همان طور که از نام آن پیداست ابتدا آب را جوشانده و سپس با جمع آوری بخارات حاصل از جوشیدن آب نیترات موجود در آن حذف می گردد.

در این شیوه تقریبا کلیه نیترات آب حذف می شود که به خاطر زحمت فراوان و دشواری در فراهم نمودن شرایط تقطیر و در دسترس نبودن، نامناسب می باشد و نیز به دلیل اینکه آب حاصل از این روش آب مقطر بوده و برای سلامتی بخاطر عدم دارا بودن املاح مورد نیاز بدن توصیه نمی گردد.

 

کاهش نیترات و نیتریت موجود در آب آشامیدنی به روش مخلوط کردن (اختلاط)مضرات نیترات و نیتریت
 

در این شیوه با مخلوط نمودن آبی که حاوی نیترات بالا می باشد با آبی که درصد نیترات آن پایین است میزان نیترات آب حاصل از این کار کاهش می یابد.

این آب حاصل شده برای بزرگسالان به دلیل کاهش میزان نیترات آب قابل مصرف می باشد اما همچنان برای مصرف کودکان مناسب نیست.

همچنین به دلیل اینکه نمیتوان به طور دقیق میزان مخلوط نمودن آب آلوده به نیترات با آب سالم را رعایت نمود و یا اینکه اصولا آب سالم جهت مخلوط نمودن در موقعیت های مختلف در دسترس نیست این روش نیز مناسب نبوده و کاربردی نمی باشد.


 

حذف نیترات و نیتریت به روش تبادل یونی


مضرات نیترات و نیتریت

 

در این روش با عبور آب از رزین های موازنه کننده یون نیترات موجود در آب عبوری حذف شده و آب خروجی از وجود نیترات تصفیه می گردد.

نحوه عملکرد این روش به این صورت می باشد که کاتیون ها و آنیون های موجود در آب حاوی نیترات با کاتیون ها و آنیون های موجود در رزین جابجا می شود و نیترات آب حذف می گردد که این روش به دلیل هزینه بالا برای جدا سازی نیترات از آب مقرون به صرفه نیست.

 
 

حذف نیترات و نیتریت آب آشامیدینی به روش اسمز معکوس (RO)


 
مضرات نیترات و نیتریت


در این روش آب حاوی نیترات با فشار از درون ممبران (Membrane) عبور کرده و نیترات به طور کامل حذف می گردد. برای آشنایی کامل از این روش و نحوه حذف مواد آلاینده می توانید قسمت مربوط به دستگاه تصفیه آب خانگی به روش اسمز معکوس ( RO) را مطالعه نمایید و با شیوه کار این روش به طور کامل آشنا شوید

لازم به یادآوری است که فیلتر های زغالی و سبک کننده های آب نیترات موجود در آب را به میزان کافی حذف نمی کنند و نیز جوشاندن آب نه تنها باعث حذف نیترات و کاهش غلظت آن نمی شود بلکه میزان غلظت نیترات موجود درآب را نیز افزایش می دهد که باید از این امور برای حذف نیترات پرهیز نمود.

 
نتیجه

با توجه به مطالب گفته شده و بیماری های حاصل از آلودگی آب به مواد نیترات و نیتریت، وجود این مواد در آب یک نوع آلودگی آب محسوب شده و باید نسبت به حذف آن از آب آشامیدنی اقدام نمود مخصوصا برای مصرف کودکان و زنان باردار که نسبت به دیگر افراد حساس تر می باشند.

مضرات نیترات و نیتریت

می توان نتیجه گرفت که راحتترین و در عین حال مطمعن ترین  راه برای حذف نیترات استفاده از روش اسمز معکوس (RO) می باشد که از این روش برای تصفیه آب در دستگاه های تصفیه آب خانگی استفاده می شود برای آشنایی از شیوه عملکرد دستگاه تصفیه آب خانگی و نیز حذف دیگر آلاینده ها توسط این دستگاه ها قسمت دستگاه تصفیه آب خانگی را مطالعه نمایید.

برچسب ها: نیتریت و نیترات در آب آشامیدن,مضرات نیتریت و نیترات بر سلامتی انسان,حذف نیتریت و نیترات از آب آشامیدنی,اسمز معکوس (RO),تصفیه آب,حذف نیترات و نیتریت با دستگاه تصفیه آب خانگی,تصفیه آب خانگی
 
پرسش های احتمالی در مورد دستگاه تصفیه اب خانگی و دیگر دستگاه های تصفیه آب

.

جهت مشاوره و یا سفارش خرید 
با شماره تلفن های
09126121230 - 77654870 - 77654805 (021)
 
تماس حاصل فرمایید.