تاثیرات مخرب بطری آب معدنی روی محیط زیست


آسیب های بطری های پلاستیکی بر محیط زیست

 
امروزه با گسترش تولید و مصرف آب های آشامیدنی در بطری بررسی تاثیرات این محصولات از زمان تولید تا از بین رفتن زباله آن امری ضروریست که در این مطلب به آن می پردازیم.

با استخراج بیش از حد منابع آب زیر زمینی و دیگر منابع آبی در یک منطقه توازن زیست محیطی آن منطقه از بین رفته و باعث تاثیرات جبران ناپذیری مانند ایجاد مناطق خشک و لم یزرع گردد.

جهت تولید یک بطری باید مواد اولیه را با هزینه نمودن انرژی و آب به بطری تبدیل نمود سپس طی چند مرحله با صرف هزینه و انرژی باید آن ها را با آب پر نموده سپس گندزدایی و بسته بندی نمود تا در نهایت برای مصرف در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد. بعد از مصرف شدن نیز باید انرژی و هزینه نمود تا زباله های ناشی از استفاده از این بطری ها از بین رفته یا دوباره به چرخه تولید باز گردد.

با توجه به میزان انرژی و هزینه ای که برای تولید آب های آشامیدنی می شود مصرف این محصول نسبت به میزان آلودگی های تولید شده و تاثیرات زیست محیطی که بجا می گذارند متناسب نمی باشد.

برای درک بهتر در نظر بگیرید چنانچه 80 میلیون نفر تنها یک بار از آب آشامیدنی بطری استفاده نماید چه میزان تاثیرات مخرب بر سلامت انسان و محیط زیست خواهد گذاشت تنها تولید کنندگان خواهند بود که از این فرایند سود خواهند برد و نسبت به عواقب آن هیچ مسئولیتی ندارند.

در کشور انگلستان برای جلوگیری مشکلاتی که برای مصرف این نوع آب ها بیان نمودیم مصرف آب آشامیدنی بطری را در وزارت خانه های این کشور ممنوع اعلام کرد تا برای دیگر مصرف کنندگان این آب ها الگو باشند.

از آنجا که برای تولید تنها یک کالری ماده خوراکی نیاز به مصرف بیش از ده کالری می باشد باید نسبت به صرف این میزان انرژی و همچنین روند کاهشی منابع انرژی از دیگر سو توجه ویژه ای نمود با توجه به روند مصرف امروزی و ادامه آن نابودی زمین در مدت زمان کوتاهی عملی خواهد شد و در صورتی که این روند برای آب رسانی گسترش پیدا کند آینده خوبی در انتظار نخواهد بود همچنین جهت بهینه شدن الگوی مصرف نیاز است نسبت به منافع عام بیتشر توجه گردد تا منافع یک اقلیت کوچک.

در حال حاضر در شهر های بزرگ حدود 80 درصد از هزینه آب رسانی صرف نگهداری شبکه های آب رسانی لوله کشی می شود و 20 درصد برای تصفیه آب هزینه می گردد این میزان هزینه جهت نگهداری به دلیل گسترش شبکه های آب رسانی می باشد و نگهداری چنین سیستم های گسترده و طولانی دشوار خواهد بود.

در آینده با گسترش جمعیت شبکه های آب رسانی نیز گسترده تر شده و هزینه های آب رسانی افزایش خواهد یافت یکی از راه هایی که بتوان علاوه بر دسترس بودن آب سالم و بهداشتی تاثیر مخربی نیز بر محیط زیست باقی نگذاشت استفاده از دستگاه تصفیه آب خواهد بود که به مراتب تاثیرات کم تری بر محیط زیست و بازده بیشتری نسبت به آب معدنی های بطری دارند.
 
.
جهت مشاوره و یا سفارش خرید 
با شماره تلفن های
09126121230 - 77654870 - 77654805 (021)
 
تماس حاصل فرمایید.