تصفیه فاضلاب به روش بی هوازی

پکیج های بی هوازی تصفیه فاضلاب  شرکت آمیتیس به صورت پیش مهندسی شده و پیش ساخته و مدولار بوده و بر اساس روش فیلترهای صافی چکاننده و برای تصفیه فاضلاب انسانی طراحی می گردد . سیستم ها قابلیت بالایی جهت نصب بصورت دفنی را داشته که البته به دلیل ماهیت مدولار سیستم ، ظرفیت آن می تواند افزایش یا کاهش یابد  .
با توجه به گسترش روزافزون حفاظت از محیط زیست ، این سیستم شامل تعدادی مخزن ساخته شده از  جنس پلي اتيلن (PE) می باشد که قابلیت بالایی در جلوگیری از خوردگی ، انتشار بو و آلودگی های زیست محیطی را دارد .
تصفیه بی هوازی فاضلاب ، بدون استفاده از هوا یا اکسیژن است و بیشترین کاربرد آن در حذف مواد آلی داخل فاضلاب و لجن می باشد .
در تصفیه بی هوازی مواد آلی آلوده کننده به وسیله میکروارگانیسم ها به گازهایی مانند متان و دی اکسید کربن تبدیل می شود که به عنوان بیوگاز شناخته شده اند .
راهبری و نگهداری از این سیستم  به حداقل هزینه و نیروی انسانی نیازمند بوده و به علت عدم وجود تجهیزات الکترومکانیکال مانند پمپ ، بلوئر و  ...  به انرژی الکتریکی و مواد شیمیایی در دوره راهبری نیازی نمی باشد .
این سیستم می تواند به عنوان بهترین جایگزین جهت مخازن سپتیک سنتی با کارایی و راندمان بالاتری مورد توجه قرار گیرد و می توان از آن در تصفیه فاضلاب  ویلاها و یا منازل مسکونی ، آپارتمانهای کوچک و ... که در خارج از فضاهای شهری قرار دارند و به شبکه فاضلاب متصل نمی باشند ، استفاده نمود .

شرح فرایند:

فرآیند تصفیه شامل سه  قسمت اصلی ذیل می باشد :

الف) پیش تصفیه اولیه : 
مرحله پیش تصفیه اولیه شامل آشغالگیر می باشد . آشغالگیرها از مهمترین تجهیزات پیش تصفیه بوده که هدف  استفاده از آنها جداسازی ذرات معلق و اجرامی مانند کاغذ، کیسه ،  پلاستیک ، لاستیک ، چوب و ...  موجود  در فاضلاب می باشد  .
با استفاده از این واحد ، میزان آلودگی فاضلاب تا حد قابل توجهی کاهش یافته و علاوه بر این ، از گرفتگی و وارد آمدن خسارت بر لوله ها در واحد های بعدی جلوگیری می گردد .

ب) پیش تصفیه ثانویه :
مرحله پیش تصفیه ثانویه شامل مخازن بیولوژیکی سه قلو بوده که با یک طراحی ساده و هوشمند قادر به انجام سه عملیات همزمان در واحد پیش تصفیه می باشد .
1-     کاهش میزان چربی و روغن موجود در فاضلاب ورودی
2-      جدا سازی و حذف دانه و مواد سنگین
3-     جدا سازی و حذف آشغال و مواد شناور سبک
مخازن بیولوژیکی بصورت کاملاً آب بند و مقاوم در برابر انتشار بو و سایر مواد آلاینده نصب می گردند که با بکارگیری این مخازن می توان حجم بالایی از آلودگی های ورودی به سیستم شامل چربی ، روغن ، آلودگیهای میکروبیولوژیکی و نیترات و فسفات و گاهاً فلزات سنگین را از فاضلاب ورودی به سیستم را حذف و جداسازی کرد .

ج) صافی های چکاننده :
واحد بعدی تصفیه شامل واحد تصفیه به وسیله صافی های چکاننده می باشد  .
صافی های چکاننده (Trickling Filter)   به علت داشتن شکل خاص هندسی دارای نسبت بسیار بالای سطح جانبی به حجم می باشد . مواد فوق از جنس مواد مصنوعی و ایزواستاتیک تولید شده و به دلیل شکل خاص هندسی آن میکروارگانیزم های بی هوازی در سطوح متخلخل صافی ها رشد کرده و تشکیل لجن داده و باعث تجزیه مواد آلی موجود در فاضلاب و نهایتاً کاهش میزان آلودگی موجود در آن صورت می گیرد .
روش تصفيه براساس فيلترهاي صافي چكاننده ، روشی بیولوژیکی برای تصفیه فاضلاب بوده که بر اساس استفاده از میکروارگانیسم های بي هوازی طراحی گردیده است . بار آلودگي فاضلاب ورودي به سيستم توسط المان هاي فيلترهاي چكاننده (Trickling Filter) و در نتیجه رشد باكتريهاي چسبنده بر روي سطح خارجي این المان ها كاسته خواهد شد .
با اين روش مي توان حجم بالايي از بار آلودگي بيولوژيكي و ذرات نا محلول موجود در سيستم را كاهش داد .

مزایای استفاده از سیستم فاضلاب بی هوازی

1. عدم نیاز به قطعات مکانیکی .
2. عدم نیاز به سیستم نگهداری وتعمیرات پیش گیرانه .
3. انطباق کامل با الزامات وضوابط محیط زیست  .
4. حذف عملیات گسترده ساختمانی وتأسیساتی .
5. جلوگیری ازاختلاط فاضلاب وآبهای زیرزمینی بهنگام بالا آمدن سطح آبهای زیرزمینی .
6. عدم نیاز به جابجایی یا استقرار درمحلهای خاص ( با توجه به این که کل سیستم تصفیه درزیر زمین قرار می گیرد ) .
7. امکان ایجاد فضای سبز روی سیستم تصفیه فاضلاب حفاری شده به لحاظ زیبا سازی .
8. حفظ بهداشت محیط زیست وعدم آلودگی از لحاظ انتشار بو به خاطر بسته بودن سیستم .
9. اقتصادی بودن این سیستم نسبت به سایر سیستم های تصفیه فاضلاب .